Food Prices in the 1960s

 

Average grocery prices change all the time, but we’ve decided to specifically look back on the cost of food throughout the 1960s. As a point of reference, between 1967 and 2021, food and beverages experienced an average inflation rate of 3.86% per year. The median household income in 1960 was $5,315, which grew to $8,540 in 1969. Minimum wage was $1.15 in 1964.

© clickamericana.com.

Some events of note: In 1960, Royal Crown (RC) Cola was the number one seller of soft drinks, but Coca Cola® was only shortly behind. 1961 saw a growth in French and international cooking with the release of volume 1 of Julia Child’s Mastering the Art of French Cooking, and fondue was in high demand. Although this allowed a step away from some of the more processed food that was popular in the 1950s, those products were still being made, most notably SpaghettiOs® and Cool Whip®, both created in 1965.

Here’s a breakdown of what various food cost each year (and don’t forget to visit our article on 1970s food prices here!)

1960:

  • Bananas: 19 cents for 2 pounds
  • Corn: 25 cents for 6
  • 1 can of Del Monte® peaches: 29 cents
  • Flour: 49 cents per 5 pounds
  • 1 dozen fresh eggs: 49 cents
  • Hickory smoked ham: 49 cents per pound
  • 4 packs of Jell-O®: 35 cents
  • Kraft® Miracle Whip: 51 cents
  • Land O Lakes® Butter: 67 cents per pound
  • Calf liver: 79 cents per pound
  • Oven ready turkey: 39 cents per pound
  • Pack of chewing gum: 5 cents
  • Pork chop: 59 cents per pound
  • Sirloin steak: 89 cents per pound
  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 27 cents
  • 1 oz Hershey’s Chocolate Bar: 5 cents
  • 1 pound of Nabisco ® Oreo Cookies: 45 cents
  • Oranges: 89 cents for 2 dozen
  • 1 gallon of milk: 95 cents
  • Heinz® Ketchup: 22 cents
  • 6 pack of Pepsi®: 59 cents
  • 1 loaf of bread: 20 cents
  • Fast food hamburger: 20 cents
  • Frozen French-fried potatoes: 10 cents for 8 oz

1961:

  • Cheerios™: 25 cents per pack
  • Swanson Chicken TV Dinner: 49 cents
  • Watermelon: 2.5 cents per pound
  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 23 cents
  • 1 pound of Nabisco ® Oreo Cookies: 45 cents

© clickamericana.com.

1962:

  • Fast food hamburger: 20 cents
  • 18 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 27 cents
  • 1 can of Campbell’s® Tomato Soup: 10 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 49 cents

1963:

  • Apples: 49 cents for 3 pounds
  • Asparagus: 19 cents per pound
  • Bananas: 10 cents per pound
  • Banquet® Frozen Dinner: 39 cents
  • Beef chuck roast: 49 cents per pound
  • Chicken: 29 cents per pound (today, $1.54 per pound)
  • Colby cheese: 39 cents per pound
  • Frozen cod fillets: 33 cents per pound
  • Green peppers: 5 cents each
  • Ground beef: 45 cents per pound (today, $4.13 per pound)
  • Ham: 39 cents per pound
  • Kielbasa: 59 cents per pound

© Pittsburgh Press.

  • Kraft® Deluxe Dinner: 39 cents
  • Lamb chops: 89 cents per pound
  • Large eggs: 45 cents per dozen
  • Kraft® Macaroni and Cheese: 39 cents
  • Mazola® Vegetable Oil: 69 cents
  • Kraft® Miracle Whip: 49 cents
  • North State Frozen Dinner: 39 cents
  • Onions: 29 cents for 2 pounds
  • Oranges: 89 cents for 2 dozen
  • Potatoes: 39 cents for 10 pounds
  • Sliced bacon: 29 cents per pound
  • Sugared donuts: 49 cents per dozen
  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 23 cents
  • 1 can of Campbell’s® Tomato Soup: 10 cents
  • 7/8 oz Hershey’s Chocolate Bar: 5 cents
  • 1 pound of Nabisco ® Oreo Cookies: 45 cents

© clickamericana.com.

1964:

  • Half gallon of ice cream: 79 cents
  • Tide® detergent: 19 cents
  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 29 cents
  • 3 “tall” cans of Campbell’s® Tomato Soup: 20 cents
  • 2.5 oz can of Coca Cola®: 27 cents
  • McDonald’s regular hamburger: 15 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 39 cents

1965:

(Inflation rate: $1 then is closer to $8.07 today)

  • Broiler chickens: 29 cents per pound
  • California grapes: 14 cents per pound
  • Campbell’s® Soup: 89 cents for 6 cans
  • Carrots: 29 cents for 4 pounds
  • Eggnog: 69 cents per quart
  • Fresh carrots: 9 cents per bunch
  • Frozen French-fried potatoes: 10 cents for 8 oz
  • Heinz® Catsup: 28 cents
  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 25 cents
  • 10.5 oz can of Campbell’s® Tomato Soup: 11 cents

© clickamericana.com.

  • 1 oz Hershey’s Chocolate Bar: 5 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 43 cents
  • Gallon of milk: 95 cents
  • 1 dozen eggs: 53 cents
  • Pillsbury cake mix: 25 cents
  • 1 pound of pork chops: $1.03
  • 6 pack of Pepsi®: 59 cents
  • 6 pack of beer: 99 cents

1966:

  • Bacon: 79 cents per pound
  • Carrots: 15 cents per pound
  • Pack of Cheerios™: 28 cents
  • 1 dozen eggs: 55 cents
  • Frozen chicken pies: 29 cents
  • Birds Eye® French fries: 89 cents for 9 oz
  • Gerber® baby food:  25 cents for 3
  • Heinz® Ketchup: 22 cents
  • Kraft® processed cheese: 39 cents for 8 oz
  • Iceberg lettuce: 25 cents per head
  • Margarine: 31 cents per pound
  • Porterhouse steak: $1.19 per pound
  • Sweet corn: 5 cents each
  • Sweet potatoes: 29 cents for 3 pounds
  • Tide® laundry soap: 59 cents
  • Crest® toothpaste: 50 cents
  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 25 cents
  • 7/8 oz Hershey’s Chocolate Bar: 5 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 43 cents

© clickamericana.com.

1967:

  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 29 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 49 cents

1968:

  • 18 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 39 cents
  • 10.5 oz can of Campbell’s® Tomato Soup: 11 cents
  • 6 pack of 10-oz bottles of Pepsi®: 59 cents
  • ¾ oz Hershey’s Chocolate Bar: 5 cents
  • McDonald’s regular hamburger: 18 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 45 cents
  • Bacon: 99 cents for 2 pounds
  • Chuck roast: 37 cents per pound

© clickamericana.com.

1969:

  • 12 oz box of Kellogg’s® Corn Flakes: 29 cents
  • 10.5 oz can of Campbell’s® Tomato Soup: 8 cents
  • 1.5 oz Hershey’s Chocolate Bar: 10 cents
  • 1 pound of Nabisco® Oreo Cookies: 51 cents

 

Sources:

https://blog.aarpmedicaresupplement.com/the-1960s-versus-today-take-a-walk-down-memory-lane-with-a-look-at-what-things-cost-then-versus-now/#:~:text=Cars%3A%20In%201960%2C%20the%20average,approximately%20%241.54%20per%20pound%20today.

http://www.thepeoplehistory.com/60sfood.html

https://www.tasteofhome.com/collection/this-is-what-groceries-cost-the-year-you-were-born/

https://www.foodtimeline.org/foodfaq5.html

https://www.dummies.com/education/history/american-history/remembering-what-a-buck-could-buy-in-the-1960s/

https://clickamericana.com/topics/food-drink/vintage-1960s-supermarkets-old-fashioned-grocery-stores/3

https://www.transylvaniatimes.com/story/2018/08/20/features/picturing-the-past-what-did-everyday-items-cost-in-1968/37664.html

 

SHARE